Orientálne tance a ich zdravotné účinky

 

Orientálny tanec je určený pre ženy bez ohľadu na vek, postavu, či úroveň pohybového nadania. Tanec je dokonca vhodný aj pre tehotné, len je potrebné vynechať niektoré tanečné prvky a to predovšetkým shimmy panvou.

Opatrnosť je potrebná predovšetkým pri úrazoch a operáciách chrbtice, taktiež pri opakovaných blokádach v oblasti stavcov. V takýchto prípadoch, ale aj pri rizikovom tehotenstve sa odporúča konzultácia s odborníkom pred začatím kurzu brušného tanca.

No vlastné skúsenosti nás presvedčili a stále presviedčajú o tom, že orientálny tanec lieči telo i dušu, pomáha fyzicky a psychicky. Pôsobí pozitívne na zdravie, vitalitu a krásu. V Nemecku a USA je dokonca odporúčaný ženskými lekármi, ortopédmi a psychológmi ako výnimočná terapeutická metóda pre špecificky ženské fyzické i psychické problémy. Teraz vám s radosťou v skratke priblížime niekoľko pozitívnych vplyvoch tohto krásneho umenia na ženské telo:

1. zlepšuje držanie tela

2. pohybový aparát - kosti, svaly, kĺby

3. srdcovocievny systém - zlepšenie krvného obehu

4. riešia gynekologické problémy

5. stimuluje tráviacu sústavu

6. centrálny nervový systém

7. zlepšuje sebavedomie ženy

8. orientálny tanec a tehotenstvo

 

Orientálne tance zlepšujú držanie tela

Chrbtica je pre človeka “stredom vesmíru” a môžeme ju prirovnať k “stavbe z kociek”. Ak vysunieme jednu kocku, naruší sa stabilita ostatných, čiže ak sa nachádza problém v jednej časti chrbtice, sú narušené aj tie ostatné. V súčasnej dobe sa veľakrát stretávame so skoliózami, či už hyperlordózou alebo hyperkyfózou, vysunutými platničkami, rôznymi degeneratívnymi zmenami  ako spondylóza alebo spondylartróza.

Nielen k brušnému tancu neodmysliteľne patrí správny tanečný postoj, ktorý má estetický, ale aj zdravotný charakter. Pri orientálnom tanci sa do pohybu zapájajú svaly, ktoré sa bežne nevyužívajú. Tým je zabezpečené uvoľnenie svalového napätia v oblasti chrbtice, zlepšuje sa pohyblivosť a zároveň sa posilňuje aj svalstvo. Zlepšenie postavenia tela je pre brušné tance kľúčové, pretože niektoré prvky je pri zlom držaní tela obtiažné predvádzať, po prípade sa využívajú svaly a časti tela, ktoré sú v danej chvíli nepotrebné a následne je to sprevádzané bolesťou v daných partiách.

Správne držanie tela je teda nevyhnutné pre psychické a fyzické zdravie. Pri správnom postoji os tvorí olovnica prebiehajúca od stredu temena cez stred chrbtice a končí sa medzi pätami, mierne uvoľnená panva, vtiahnuté bruško, otvorený hrudník, neodstávajúce lopatky, hlava v pravom uhle.

 

Orientálne tance a pohybový aparát – kosti, svaly, kĺby

Kosti tvoria pevnú oporu tela – kostru. Slúžia pre úpon svalov, väzov a fascií. Najčastejšou chorobnou zmenou je osteoporóza, čo znamená úbytok kostného tkaniva. Osteoporóza môže súvisieť s narastajúcim vekom alebo príčinou môžu byť hormonálne poruchy, zmeny metabolizmu, poúrazové stavy, nesprávne jednostranné zaťažovanie.

Orientálne tance zabezpečujú pravidelné a rovnomerné zaťaženie, čím sa predchádza osteoporóze a udržuje sa pružnosť.

 

Pri jednostrannom zaťažovaní svalov môže vzniknúť svalová dysbalancia (nerovnováha). Tie svaly, ktoré nie sú dostatočne zaťažené sa skracujú a následne sa reflexne oslabujú svaly, ktoré zabezpečujú opačný pohyb.

Brušné tance uvoľňujú svalové napätie, stuhnutia, bloky. Posilňujú sa svaly, ktoré sa podieľajú na vzpriamenom držaní tela, svaly panvového dna – prevencia proti inkontinencie, prolapsu maternice, pošvy, konečníka.

Jednotlivé pohyby pri brušnom tanci formujú pás a naše svaly napr. šikmé brušné svaly, priamy brušný sval, prsné svaly, prednú časť stehien, ale aj na vnútorné a vonkajšie svaly stehien, boky, zadoček a iné.

 

Kĺby zabezpečujú pohyblivosť kostry. Znášajú určitý stupeň nárazu, trenia a záťaže. Najčastejšou chorobnou zmenou je artróza, degeneratívne ochorenie, ktoré vzniká napr. pri nedostatku pohybu.

Pohybom pri orientálnom tanci sa zabezpečuje správna výživa kĺbu, tvorba mazu, ktorý je dôležitý pre správnu činnosť kĺbnej chrupky a nebolestivý pohyb v kĺbe. Ďalej zlepšuje pohyblivosť napr. zápästných kĺbov, uvoľňuje napätie v oblasti bokov a bedrových kĺbov krúživými pohybmi.

 

Orientálne tance a srdcovocievny systém – zlepšenie krvného obehu

Pohybom sa posilňuje srdcový sval, čím sa zlepšuje prekrvenie celého tela. Pomocou lepšej cirkulácie sa žena zbavuje večne zamrznutých prstov, začínajúcich kŕčových žíl alebo rizika srdcových chorôb. Okrem toho sa znižuje hladina cholesterolu v krvi. Zvyšuje sa telesná zdatnosť. Zlepšuje sa dýchanie. Tým dochádza k potrebnému okysličovaniu organizmu, prívodu životnej energie.

Orientálne tance riešia gynekologické problémy

Tým, že sa zlepšuje krvný obeh a posilňuje sa panvové dno, prirodzene sa zmierňujú alebo dokonca miznú predmenštruačný syndróm a menštruačné bolesti spôsobené prevažne stiahnutím vnútorného aj vonkajšieho svalstva v panvovej oblasti. Okrem toho sa zlepšuje pohlavný život. Správnym robením cvikov sa dá dosiahnuť aj úspešné otehotnenie tam, kde bežné metódy zlyhali, lebo pri tanci dochádza k vnútornej stimulácii orgánov. Pri brušnom tanci sa vo zvýšenej miere prekrvujú všetky tkanivá v oblasti panvy a brucha a práve aj pre tento jeho účinok je odporúčaný pri problémoch s otehotnením. V zrelom veku a v dobe prechodu orientálne tance pomáhajú spevňovať panvové dno, predchádzať problémom s únikom moču a ďalším klimakterickým problémom.

 

Orientálne tance stimulujú tráviacu sústavu

Pravidelným tréningom sa samozrejme postupne odbúravajú nadbytočné tuky a zdravo sa znižuje telesná hmotnosť, lebo sa telo zbavuje toxínov a zrýchľuje sa metabolizmus. Zvyšuje sa celková fyzická kondícia.

Brušné tance sú zamerané na oblasť brucha a mimo iného taktiež stimulujú činnosť žalúdka a čriev. Vlnením bruška sa masírujú vnútorné orgány a stimulujú žľazy s vnútornou sekréciou (stabilizácia hormonálneho systému). Vďaka stimulácii vnútorných orgánov sa upravuje často problematické zažívanie.

 

Orientálne tance a centrálny nervový systém

Orientálne tance uvoľňujú psychické napätia jednak vplyvom rytmického pohybu a jednak vyplavením hormónov šťastia – endorfínov a enkefalínov. Odbúrava sa stres a iné psychické problémy – úzkosť, melanchólia, smútok, komunikačné problémy, nižšie sebavedomie a iné. Umožňuje odreagovanie od bežných starostí.

Nácvikom určitých krokových variácií sa rozvíja pamäť, priestorová orientácia, spolupráca rôznych zmyslov, a tým harmonické využívanie oboch mozgových hemisfér, mozočka.

 

Orientálne tance zlepšujú sebavedomie ženy

V súčasnej dobe ženy veľakrát suplujú mužskú úlohu v pracovnej a ekonomickej oblasti. Ideálom krásy sú vyšportované telá bez akýchkoľvek nedostatkov. Následkom toho, ženy strácajú vlastnú identitu a hlavne začínajú pochybovať o svojej dokonalosti. Brušné tance posilňujú osobnosť tým, že odbúravajú pochybnosti o sebe. Pri tomto tanci sa aktívne pracuje so svojím telom a tak sa ženy učia akceptovať a považovať ho za krásne.

Orientálne tance pomáhajú ženám, dievčatám stať sa citlivejšími vo vnímaní svojho tela, pocitov aj rytmu hudby. Získavajú schopnosť vedieť vyjadriť svoje ženské kvality a používať ženské zbrane ako je neha, láska, krása, jemnosť, ženskosť a elegancia, pretože sa telo stáva pružnejším, pohyby sú koordinovanejšie, pôvabnejšie. Postupne sa prebúdza ženskosť. Každá si nájde spôsob vyjadrenia svojich emócií a má možnosť pocítiť intenzívny umelecký i duchovný prežitok. Orientálny tanec je nekonečný prúd improvizovaných kombinácií daných prvkov, a tým dáva žene možnosť tvoriť a vyjadrovať to, čo práve prežíva.

Pozitívnu zmenu je časom poznať na každej žene. Pri tanci sa uvoľnia všetky vnútorné emócie a vnútorná krása potom vyžaruje i navonok.

 

Orientálne tance a tehotenstvo

Ide o vynikajúce cvičenie pre tehotné ženy. Brušné tance je totiž možné tancovať od počiatku takmer až do konca tehotenstva (v prípade fyziologickej gravidity). Niektoré pohybové prvky sa s veľkým úspechom používajú v prvej dobe pôrodnej. Počas tehotenstva orientálny tanec harmonizuje osobnosť ženy a zároveň aj bábätka. Samotný pohyb brušného tanca je pre bábätko veľmi príjemný – kolísaním v plodovej vode ho upokojuje a jemné pohyby svalov brušných stien ho jemne masíruje. Dokonca sa stáva, že detičky tanečníc lepšie spia a sú vyrovnanejšie. K tomu prispieva aj počúvanie hudby a spev – hlas matky. No okrem toho sa žena naučí preciťovať vlastné telo, reakcie na rôzne okolnosti, ovládať ho – dôležité počas pôrodu. Posilnením svalov panvového dna sa zase vhodne a prirodzene pripravuje na pôrod. Správne prevedenie prvkov brušného tanca nezvyklým spôsobom zapája a uvoľňuje svaly chrbta a krížových partií, čím pomáha predchádzať ich stuhnutiu, následnej bolesti a priebežne ich spevňuje, čo tehotné ženy veľmi ocenia. Tiež vedie ženu k správnemu držaniu tela, čo je veľmi dôležité pre správne umiestnenie dieťatka. Po pôrode pomáha rýchlejšiemu vyrovnávaniu popôrodných stavov.

 

Zmysel pre krásu, dôstojnosť, sebaovládanie a silu, ktoré táto aktivita prináša, sú základnými súčasťami všetkých oblastí spokojného a šťastného života.

 

Použitá literatúra:

  1. Štúdio orientálneho tanca SONÁTA Košice, Zuzana Uďanová - Študijný materiál pre lektorky základných kurzov 2009
  2. https://cs.wikipedia.org/wiki/Břišní_tanec
  3. https://www.sahar.cz/